Uprawiasz więcej niż jedną dyscyplinę sportową? Uważaj na przetrenowanie

Polskie społeczeństwo robi się coraz bardziej aktywne fizycznie. Sport staje się codziennością w życiu wielu ludzi. I na pewno jest to pozytywny aspekt ostatnich zmian ogólnospołecznych. Jednak wiele osób od samego początku ma tak duży zapał do ćwiczeń, że zabierają się za kilka dyscyplin sportowych jednocześnie. Doskonale widać to po osobach, które trenują na siłowni, ćwiczą mma, a dodatkowo uczęszczają na spotkania przy piłce ze znajomymi. W takim przypadku regeneracja organizmu może zostać zaburzona i może pojawić się przetrenowanie.

Zbyt duża objętość treningowa

Mówi się, że sport to zdrowie. Zaplanowana aktywność fizyczna może przeciwdziałać cukrzycy. Jednak co za dużo to nie zdrowo. Każdy organizm ma oczywiście pewne ograniczenia co do wykonywanego wysiłku fizycznego. Niektóre osoby bardzo dobrze sobie radzą w momencie, gdy mają do wykonania trzy lub cztery treningi na siłowni w tygodniu. Jednak, gdy tylko zapiszą się na dodatkowe zajęcia sztuk walki, a więc mma, to od razu zaczynają odczuwać zmęczenie, a ich wyniki osiągane na siłowni po prostu stają się coraz gorsze. O czym to świadczy? O niczym innym, jak po prostu o źle zaprogramowanym tygodniu treningowym. W takim przypadku organizm przemęcza się, dostaje zbyt dużo wysiłku, a być może do tego kuleje jeszcze dieta i sen. Osoby, które chcą trenować kilka razy w tygodniu i to naprawdę intensywnie, na pewno powinny być na surplusie kalorycznym, a do tego powinny dużą wagę przykładać do snu. W przeciwnym wypadku może dojść do przetrenowania.

Warto zadbać o dietę i regenerację

Jeśli już naprawdę chcemy w pełni oddać się aktywności fizycznej i marzy nam się, aby lepiej wyglądać, a dodatkowo chcemy poprawić swoje umiejętności w jakiejś innej dyscyplinie sportowej, to na pewno musimy dostarczyć organizmowi paliwa w postaci odpowiedniej diety i wystarczającej ilości snu. Tylko i wyłącznie w momencie, gdy zadbamy o dietę i sen, to będziemy mogli marzyć o tym, aby odnosić oczekiwane wyniki na każdym polu.