Jak się chronić przed uzależnieniem od hazardu

kasyno-na-zywo

Dla większości osób postawienie małego zakładu na sport jest rozrywkowe i nieszkodliwe. Jednak problem z hazardem polega na subtelnym sposobie, w jaki może on przejąć nasze zachowanie i wrażliwość. I w zależności od wielu czynników zmiana ta może następować powoli lub dość szybko.

Aczkolwiek należy dodać, że wyniki są zwykle takie same: sabotowane relacje, wyczyszczone konta bankowe, zaciągnięte kredyty oraz kiepski stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Proste zasady do zarządzania hazardem

Istnieje kilka prostych zasad, które pomogą nam zarządzać hazardem, a także znaków ostrzegawczych, które pomogą nam dostrzec nadchodzące kłopoty.

Na początek powinniśmy sprawdzić nasze nastawienie lub przekonania dotyczące hazardu. Nasze przekonania będą miały wpływ na sposób, w jaki będziemy się zachowywać podczas obstawiania zakładu.

Już samo to działanie hazardowe może silnie przyczynić się do powstania tych przekonań – m.in. takich, że hazard jest łatwym sposobem na zarabianie pieniędzy, czy, że hazardziści są wystarczająco sprytni, żeby wygrać albo, że im więcej pieniędzy wydadzą na hazard, tym więcej wygrają. Brzmi to wiarygodnie, ale tylko do czasu, gdy uświadomimy sobie, jakie bardzo jest to nielogiczne.

Jeżeli zaakceptujemy, że hazard jest wyłącznie dla rozrywki, powinniśmy postępować zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami:

 • Nigdy nie pożyczać pieniędzy w trakcie hazardu.
 • Obstawiać tylko tyle, ile możemy stracić.
 • Pieniądze na zakład powinny pochodzić tylko z budżetu przeznaczonego na rozrywkę.
 • Unikać bankomatów lub linii kredytowych.
 • Ograniczać czas spędzany na hazardzie.
 • Nie pić alkoholu podczas uprawiania hazardu.
 • Nie grać w gry, których się nie rozumie.
 • Nigdy nie kłamać na temat swoich wygranych lub przegranych.
 • I przede wszystkim nie próbować odrabiać strat.

Prawda jest taka, że prędzej czy później stracimy pieniądze na hazard. A to dlatego, że jest to rozrywka, a nie dochód. Gdyby tak nie było, kasyna i bukmacherzy szybko wypadliby z obiegu.

Jakie objawy wykazuje osoba uzależniona od hazardu

Akt hazardu ma potężny wpływ na ludzki umysł. Obstawianie może stworzyć kompulsywną dynamikę, która wznosi się do poziomu wpływającego na zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Jako proces, uzależnienie może dosłownie zmienić sposób, w jaki działa mózg, prowadząc do rzeczywistej potrzeby pomocy.

Według Podręcznika Diagnostycznego i Statystycznego Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zaburzenie hazardowe spełnia kryteria uporczywego, nawracającego, problematycznego zachowania związanego z hazardem, prowadzącego do klinicznie istotnego upośledzenia lub stresu. Wskazuje na to osoba, która wykazuje cztery lub więcej z poniższych oznak w ciągu jednego roku:

 • Musi grać coraz większymi kwotami pieniędzy, aby osiągnąć pożądaną ekscytację.
 • Jest niespokojna lub rozdrażniona, gdy próbuje ograniczyć lub przestać grać.
 • Wielokrotnie podejmowała nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania hazardu.
 • Często jest zajęta hazardem (np. uporczywe myśli o przeżywaniu przeszłych doświadczeń związanych z hazardem, utrudnianie lub planowanie następnego przedsięwzięcia, zastanawianie się nad sposobami zdobycia pieniędzy
  na grę itp.).
 • Często uprawia hazard, gdy czuje się przygnębiona (np. bezradna, winna, niespokojna, smutna).
 • Po utracie pieniędzy często wraca na drugi dzień do kasyna, żeby odrobić straty.
 • Kłamie na temat swojego stopnia zaangażowania w hazard.
 • Z powodu hazardu naraziła na szwank ważny związek, pracę lub szansę na edukację lub karierę zawodową.
 • Liczy na to, że inne osoby będą dostarczać jej pieniądze, aby złagodzić rozpaczliwą sytuację finansową spowodowaną hazardem.

Jeśli powyższe oznaki brzmią dla nas znajomo, może to wskazywać, że musimy ponownie rozważyć swoje nawyki związane z hazardem. A jeśli nasze próby kontrolowania hazardu zawiodą, rozważmy profesjonalną pomoc.

Jakby nie było, możemy śmiało odwiedzić stronę https://www.hazardowy.pl i wybrać jedno z najlepszych kasyn online na dzisiejszym rynku. Pamiętajmy tylko, aby brać pod uwagę swoje ograniczenia i traktować hazard jako dobrą zabawę, która zawsze powinna mieć swój koniec w odpowiednim momencie. I nigdy nie obstawiajmy więcej, niż wynosi nasz sztywny bankroll.

Warto też mieć na uwadze, że najlepsze kasyna online oferują rozmaite pomoce dla nałogowych hazardzistów. Są to opcje samowykluczenia, dzięki którym gracz może sam wykluczyć się czasowo z danego kasyna. Wówczas jego konto gracza i rozgrywka na prawdziwe pieniądze zostaną zawieszone.