Zmiana osobowości – możliwa?

Czy zmiana osobowości jest realna? Można przypuszczać, że jest to pytanie, w przypadku którego należy liczyć się z różnymi odpowiedziami. Mając to na uwadze, trudno nie zadać sobie pytania, kto ma rację?

Kluczowe są szczegóły

Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym wszystko sprowadza się do szczegółów. Weźmy sobie za przykład zmianę temperamentu – zmiana temperamentu może wydawać się nierealna i nie ma w tym nic zaskakującego. Dla niezorientowanych – temperament jest uwarunkowany genetycznie. Wystarczy wziąć pod uwagę to, co dzieje się po urodzeniu – dzieci możemy podzielić na spokojne i płaczliwe. Niektórzy mogą powiedzieć, że taki podział nic nie znaczy, ale prawda przedstawia się inaczej (temperament ujawnia się bardzo szybko).

Niemniej zmiany są jak najbardziej możliwe. Są wśród nas ludzie, którzy widzą wszystko niezbyt optymistycznie – czy tacy ludzie mogą się zmienić? Pewnie po raz kolejny są różne opinie, ale prawda jest jedna – zmiana jest jak najbardziej możliwa. Oczywiście trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że efekty nie pojawią się szybko. Zmiana nastawienia to bardzo ciężka praca. Nie można też zapomnieć o tym, że ważne jest wsparcie drugiej osoby. Do tego dobrze by było, aby pomoc miała profesjonalny charakter. Jeżeli nie możesz liczyć na profesjonalną pomoc, musisz wiedzieć, że potrzebujesz sporej samodyscypliny.

Warto jeszcze podkreślić, że druga część osobowości ma związek z doświadczeniami życiowymi i zawieranymi interakcjami. Ważne jest również to, że zmiany mogą nastąpić niespodziewanie.