Unikatowa operacja w Kaliszu: Wycięto guz jajnika wielki jak wiadro

Szpital na ulicy Toruńskiej w Kaliszu poinformował o skomplikowanej, lecz skutecznej operacji polegającej na usunięciu dużego guza jajnika u 42-letniej pacjentki. Guz ten miał imponujące rozmiary, porównywalne z wielkością wiadra, co przysporzyło trudności nawet podczas jego przenoszenia ze stołu operacyjnego. Szpital na swoim portalu społecznościowym podkreślił, że niektóre zmiany nowotworowe mogą rozwijać się bardzo szybko, niemal z dnia na dzień.

Informacje o tym nietypowym przypadku oraz zdjęcia usuniętego guza zostały udostępnione przez kaliski szpital na jego stronie internetowej. Pacjentką była kobieta w wieku 42 lat, której zdiagnozowano ogromny guz jajnika – na tyle duży i ciężki, że przeniesienie go ze stołu operacyjnego stanowiło wyzwanie. Informację tę potwierdził PAP profesor Dariusz Samulak, pełniący funkcję kierownika oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej w wymienionym szpitalu.

Oprócz zdjęć, które dokumentują imponującą wielkość guza, szpital zamieścił również komunikat przypominający o znaczeniu profilaktyki i regularnych badań. Zwrócono uwagę, że niektóre zmiany mogą rozwijać się niespodziewanie szybko, podczas gdy inne mogą towarzyszyć pacjentkom przez wiele lat. Wskazano, iż często dopiero dolegliwości spowodowane dużymi guzami skłaniają kobiety do odwiedzenia lekarza i podjęcia odpowiednich kroków diagnostycznych czy terapeutycznych. Szpital zaznaczył, że wczesne wykrywanie nowotworów, a zwłaszcza tych złośliwych, zwiększa szanse na całkowite wyleczenie pacjentek. Stwierdzono także, że szybka interwencja w przypadku zmian łagodnych pozwala uniknąć kobietom dodatkowych problemów zdrowotnych czy dyskomfortu.