Testy genetyczne mogą przyczynić się do ulepszenia i obniżenia kosztów leczenia depresji

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w „Canadian Medical Association Journal”, testy genetyczne mogą odgrywać kluczową rolę w poprawie skuteczności terapii pacjentów cierpiących na depresję o umiarkowanym lub ciężkim stopniu. Takie testy nie tylko przyczyniają się do poprawy wyników terapeutycznych, ale także znacznie redukują koszty leczenia.

Nowatorskie testy farmakogenomiczne zostały stworzone przez zespół naukowców z University of British Columbia (UBC). Szacuje się, że ich zastosowanie tylko w prowincji Kolumbia Brytyjska miałoby potencjał zaoszczędzić publicznemu systemowi zdrowia aż 956 milionów dolarów w przeciągu dwóch dekad.

„Nadrzędnym celem testów farmakogenomicznych jest dopasowanie odpowiedniej terapii do pacjenta, biorąc pod uwagę jego unikalny profil genetyczny. Dzięki temu, leki są bardziej skuteczne i wywołują mniej skutków ubocznych” – wyjaśnia profesor Stirling Bryan z UBC, który jest współautorem badania i starszym naukowcem w Vancouver Coastal Health Research Institute (VCHRI). – „Nasze badania wskazują, że korzyści dla pacjentów w Kolumbii Brytyjskiej mogłyby być znaczne. Wskaźniki remisji byłyby wyższe, a jakość życia pacjentów by się poprawiła. Jednocześnie oszczędności wynikające z uniknięcia kosztownych hospitalizacji i intensywnych ścieżek leczenia byłyby znaczne”.