Skradający się po piasku skrytokret De Wintona odnaleziony w RPA po prawie 85 latach

Według doniesień brytyjskiego dziennika „Guardian”, poszukiwacze w Republice Południowej Afryki, wspomagani przez psa rasy border collie o imieniu Jessy, odnaleźli rzadki gatunek ssaka, skrytokreta De Wintona. Ten unikalny gatunek, który wielu uważało za wymarły, jest znany z tego, że „pływa w piasku”. Ostatni raz jakikolwiek przedstawiciel tego rodzaju był widziany w 1937 roku – to małe afrykańskie zwierzę zniknęło bez śladu ponad osiemdziesiąt lat temu.

Skrytokret De Wintona (Cryptochloris wintoni) jest członkiem rodziny złotokretowatych. Nazwa tych stworzeń wynika z ich charakterystycznego błyszczącego futra, które pokryte jest specjalną wydzieliną. Ta wydzielina służy do zmniejszenia tarcia, co umożliwia im poruszanie się z łatwością i płynnością przez piasek. Co ciekawe, te niesamowite stworzenia nie ryją tuneli, co znacznie utrudnia ich lokalizację i wykrycie.

Gatunek skrytokreta De Wintona znalazł się na liście 25 „najbardziej poszukiwanych” gatunków na świecie, sporządzonej przez organizację ochrony przyrody Re:wild.