Potrzeba pilnej akcji Kongresu USA dotyczącej wsparcia finansowego dla Ukrainy

Informacje, które podał w ostatni piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, wskazują na pilność poparcia przez Kongres pakietu pomocy dla Ukrainy do końca bieżącego roku. W innym przypadku, ciągłość wsparcia dla Kijowa na obecnym, niezbędnym poziomie, może okazać się niezwykle skomplikowana – zaznaczył Kirby.

Podczas piątkowej konferencji online, Kirby zaapelował ponownie do Kongresu o natychmiastowe działania na rzecz zatwierdzenia funduszy kluczowych dla kontynuacji pomocy ukraińskiemu narodowi. Podkreślił przy tym, że decyzja ta jest niezbędna przed nadejściem nowego roku kalendarzowego, ponieważ „po tej dacie, udzielanie pomocy na wymaganym poziomie stanie przed niebywałymi trudnościami”.

Kirby wyjaśnił: „Potrzebujemy tej pomocy jak najszybciej, aby nie przerywać ciągłości pomocowej”. Zwrócił przy tym uwagę, że z powodu opieszałości parlamentu, administracja już teraz musi ograniczyć ilość wysyłanego na Ukrainę sprzętu wojskowego.

Administracja wniosła o dodatkowe środki w wysokości 61 miliardów dolarów, z czego blisko 12 miliardów ma być przeznaczone na wsparcie ukraińskiego budżetu (pomoc finansowa ze strony Waszyngtonu została już zawieszona na koniec września) a większość na pomoc militarne potrzeby Ukrainy. Te środki miałyby być częścią szerszego pakietu, który obejmuje również wsparcie dla Izraela, Tajwanu i zabezpieczenie granic.

Mimo żarliwych apeli ze strony administracji, żadna z izb Kongresu nie przedłożyła jeszcze projektu ustawy. Głównymi przeszkodami są obecnie trwające dyskusje na temat zaostrzenia polityki imigracyjnej i azylowej, które to postulują Republikanie. Dodatkowo, Republikanie dążą do zmniejszenia kwoty proponowanych wydatków.