Poczucie własnej wartości

Jesteś osobą, która często się podłamuje? Sądzisz, że nie ma niczego, co robisz dobrze? W takich okolicznościach warto zastanowić się nad poczuciem własnej wartości. Jeżeli myślisz o sobie źle, trudno o optymistyczne nastawienie. Można też powiedzieć, że takie nastawienie jest zwyczajnie niemożliwe.

Czym jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to coś, nad czym bezwzględnie musisz pracować. Od razu może pojawić się pytanie, co mam robić? Odpowiedź jest oczywiście bardzo ważna, ale zacznijmy od początku, czyli odpowiedzi na pytanie, czym jest poczucie własnej wartości?

Mówiąc najprostszym językiem, chodzi o stan psychiczny, który ma związek z opinią na swój temat. Istotne jest też to, że poczucie własnej wartości determinuje jakość życia, czego dowodem są choćby podejmowane decyzje. Można również powiedzieć, że budowanie własnej wartości to nic innego jak praca nad samym sobą.

Dobrze też odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy kształtuje się poczucie własnej wartości? Fakty są takie, że należy odnieść się aż do okresu dzieciństwa – na początku znaczenie ma relacja z rodzicami/opiekunami. Chodzi o przekazywanie określonych wzorców (komunikacja werbalna i niewerbalna). Warto też odnieść się do tego, co ma miejsce w kolejnych latach – przyjaciele, znajomi, nauczyciele, wykładowcy czy wychowawcy – trzeba liczyć się z różnymi wpływami. Co by nie mówić, pojawiają się myśli dotyczące ocen i porównań.

Jak wpłynąć na poczucie własnej wartości?

Zastanawiasz się nad tym, jak wpłynąć na poczucie własnej wartości? Można powiedzieć, że sprawa jest niezwykle prosta – trzeba myśleć o sobie dobrze. Być może brzmi zaskakująco, ale taka jest prawda. Trzeba też pamiętać o tym, że pozytywne myślenie może sprawiać niemałe trudności.