Co wiemy o ziewaniu?

Czy nie jest przypadkiem tak, że są sprawy, w przypadku których nie zwracamy uwagi na szczegóły? Weźmy sobie za przykład ziewanie – czy wiemy, z czym wiąże się ziewanie? Można podejrzewać, że jest to temat, w przypadku którego mogą pojawić się niemałe wątpliwości.

Wątpliwości to coś normalnego

Wątpliwości związane z ziewaniem to coś, co nie powinno dziwić. Krótko mówiąc, ziewanie można określić tajemnicą. Niemniej jednak nie oznacza to braku przypuszczeń – dominuje przekonanie, zgodnie z którym organizm dopomina się większej dawki tlenu. Niektórzy mogą też twierdzić, że ziewanie wiąże się z nudą. Mówienie o nudzie to mit, do którego nie ma sensu się odnosić. Zresztą wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich sytuacjach ludzie ziewają? Nietrudno zauważyć, że ziewanie i nuda to zmyślone połączenie.

Centrum ziewania

Zastanawiasz się nad tym, gdzie znajduje się centrum ziewania? Centrum ziewania to kolejna sprawa, przy której nie można mówić o całkowitej pewności. Przypuszcza się, że centrum ziewania znajduje się w naszym mózgu (możemy mówić o podwzgórzu). Warto również wiedzieć, że mowa o miejscu, w którym znajduje się kilka neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki to nic innego jak wyspecjalizowane połączenia nerwowe, które wytwarzają neurohormony. Wytwarzanie neurohormonów to zatroszczenie się o prawidłowe funkcjonowanie organizmu i systemu nerwowego.

Wypada także podkreślić, że ziewanie to coś, czego nie da się powstrzymać. Oczywiście może zdarzyć się tak, że człowiek stłumi ziew, ale to bez znaczenia, ponieważ ochota na ziewanie nie znika.