Kiedy skończy się pandemia?

Z pewnością mnóstwo osób zadaje sobie pytanie, kiedy skończy się pandemia? Odpowiedź jest jednak bardzo trudna. Obecnie jesteśmy w trakcie trzeciej fali i nie sposób powiedzieć, kiedy ta fala osłabnie. Pewne jest tylko to, że trzeba na siebie uważać.

Czy obostrzenia mają sens?

Nie ma też co ukrywać, że od ponad roku słyszymy o obostrzeniach. Z jednej strony można to zrozumieć, ale trzeba też pamiętać o tym, że koronawirus to nie wszystko. Weźmy sobie za przykład niszczenie gospodarki ze względu na wirusa – jak mają się czuć osoby prowadzące siłownie czy restauracje? Z czego mają żyć? Z czego mają zapłacić pracownikom? Pytań jest mnóstwo, ale odpowiedzi brakuje. Wszystko koncentruje się na walce z pandemią.

Warto również podkreślić, że obostrzenia mogą wpłynąć nie tylko na pandemię. Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, iż czas może mieć znaczenie – weźmy sobie za przykład choćby wykrycie raka. Kiedy ogląda się telewizję, można odnieść wrażenie, że część osób przestała o siebie dbać. Niektórzy mogą też powiedzieć, że cel jest tylko jeden – uniknięcie zarażenia koronawirusem.

Dobrze także spojrzeć na liczbę zgonów w ubiegłym roku. Liczba jest znacznie większa niż w poprzedzającym i co kluczowe, nie chodzi tylko o koronawirusa.

Obostrzenia szybko się nie skończą

Mimo tego trudno przypuszczać, aby wprowadzanie rozmaitych obostrzeń szybko się skończyło. Wygląda na to, że najważniejsze jest to, co tu i teraz. Przyszłość (bliższa i dalsza) wydaje się na ten moment nieistotna. Takie podejście jest raczej niezrozumiałe, także zostaje tylko mieć nadzieję, że nasi rządzący doskonale wiedzą, co robią.