Jak rozumieć drżenie rąk?

Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym drżenie rąk kojarzy się z nadużywaniem alkoholu. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, ale alkohol to nie jedyny powód i warto brać to pod uwagę.

Zaburzenie ruchowe

Przede wszystkim należy uwzględnić, że mowa o zaburzeniu ruchowym, z którym wiążą się różne przyczyny. Można przypuszczać, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż drżenie rąk może wiązać się ze zmęczeniem po wysiłku fizycznym. Niestety, nie można też wykluczyć choroby (innej niż alkoholowa) i to w dalszym ciągu nie są wszystkie opcje.

Warto też zadać sobie pytanie, jak określić trzęsienie się rąk? Wydaje się, że określenie drżenia rąk to coś, z czym wielu osób może mieć problem. Zresztą nie jest to coś, co powinno dziwić – trzęsienie się rąk to mimowolne, naprzemienne, rytmiczne lub wahadłowe ruchy. Można jeszcze podkreślić, że chodzi o ruchy powiązanych ze sobą grup mięśniowych.

Jakby tego wszystkiego było mało, drżenie rąk dzieli się na statyczne, spoczynkowe, zamiarowe i złożone. Statyczne ma miejsce, gdy człowiek przeciwstawia się sile grawitacji. Spoczynkowe, jak się nie trudno domyślić, pojawia się podczas spoczynku. Analogicznie z drżeniem zamiarowym – przyczyną jest jakiś ruch. Trzęsienie się złożone to nic innego jak połączenie wymienionych trzech przypadków.

Skomplikowany temat

O drżeniu rąk można mówić jeszcze wiele, ale to nie w tym rzecz. Najważniejsza jest świadomość – trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zdarzają się różne sytuacje. Ponadto właśnie po to powstał ten tekst i z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że tekst ten spełnił postawiony cel.