Czy obligacje skarbowe są bezpieczne?

Inwestowanie wiąże się zawsze z ryzykiem. Trzeba uważać, gdzie lokuje się pieniądze i na jakich warunkach, żeby ich nie stracić. Jedną z pewniejszych lokat są obligacje skarbowe. Z naszego teksty dowiesz się czym się i czy są bezpieczne.

Obligacje skarbowe a lokata – czym są i jakie są różnice?

Do inwestowania pieniędzy trzeba się dobrze przygotować. Należy przejrzeć dostępne możliwości i dowiedzieć się, jakie mogą być efekty decyzji o przekazaniu pieniędzy. W Polsce największą popularnością cieszą się lokaty oraz obligacje skarbowe. Są to produktu, które wiążą się z powierzeniem kapitału odpowiednim jednostkom. Po określonym czasie placówki zwracają pieniądze wraz z odsetkami. Jeśli szukasz sposobu na szybkie zdobycie gotówki, to skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań, jakim są kredyty pozabankowe. W gruncie rzeczy są to podobne produkty, jednak zauważalne są między nimi pewne różnice.

Przede wszystkim, wybierając lokaty – przekazujemy bankowi pieniądze, którymi on może obracać. Po określonym czasie (np. po roku lub dwóch latach), placówka zwraca pieniądze wraz z należnymi odsetkami. Trochę inaczej jest w przypadku obligacji skarbowych. Tutaj zawieramy umowę z Ministerstwem Finansów. Za określoną kwotę wykupujemy papiery wartościowe, jednocześnie Minister Finansów zobowiązuje się do wykupienia ich po określonym czasie wraz z określonymi odsetkami.

Obligacje skarbowe – bezpieczeństwo

W przypadku inwestycji trudno mówić o bezpieczeństwie w rozumieniu pewności odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Ryzyko zawsze istnieje i należy się z Nim liczyć. Szukasz szybkiego sposobu na zdobycie pieniędzy? Wybierz kredyty pozabankowe. Jednak jeśli chodzi o obligacje skarbowe, ważnym czynnikiem jest to, że są one gwarantowane przez Państwo. I to Skarb Państwa deklaruje zwrot całości kapitału, niezależnie od jego wysokości.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku lokat bankowych. Tutaj również istnieje gwarancja zwrotu. Jest ona poświadczona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak jego wysokość nie musi obejmować całości przeznaczonego kapitału. W przypadku upadku banku lub innych czynników, BFG zwraca równowartość 100 tys. euro. Jak widać, jeśli masz w planach zainwestowanie dużej ilości pieniędzy, to bezpieczniejszym rozwiązanie będzie skorzystanie z obligacji skarbowych.