Problem z nieśmiałością

Nie ulega wątpliwości, że są wśród nas osoby nieśmiałe. Można powiedzieć, że nie ma w tym nic zaskakującego i traktujemy to, jako coś zupełnie normalnego. Niektórzy mogą też dodać, że nieśmiali ludzie nie są ciekawi i szybko się o nich zapominają. Mając to wszystko na uwadze, warto zadać sobie pytanie, czy znane są uczucia osób nieśmiałych?

Z czego wynika nieśmiałość?

Najprościej mówiąc, jesteśmy różni. Jest to niewątpliwie interesujące, ale nieśmiałość wiąże się z pewnymi negatywnymi konotacjami. Z drugiej strony minusy to nie wszystko. Na dobrą sprawę dochodzimy do swego rodzaju oszustwa, wszak ludzie nieśmiali mogą sprawiać wrażenie skromnych – wrażenie to nie fakty.

Nie chcę być osobą nieśmiałą

Warto również wziąć pod uwagę, że osoba nieśmiała może chcieć się zmienić – nieśmiali ludzie muszą mierzyć się ze sporymi trudnościami. Najlepszym przykładem jest chyba nawiązywanie nowych kontaktów – nawiązywanie nowych kontaktów to zawsze szansa i nieśmiała osoba może mieć problem ze skorzystaniem z tej okazji. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że w dalszej perspektywie może mieć to niemałe konsekwencje – poznawanie nowych ludzi to szansa i niespodzianka – nie wiemy, kogo spotkamy.

Czy mogę się zmienić?

Być może są osoby, które zadają sobie pytanie, czy nieśmiali ludzie mogą się zmienić? Takie pytanie nie powinno dziwić, gdyż nieśmiałość nie jest wrodzona, ale trudno zmienić swoje podejście. Wypada też dodać, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest pracowanie nad sobą. Mówienie o szczegółach nie ma sensu – nigdzie nie znajdziesz wzorca – przyczyny nieśmiałości i praca nad sobą to skomplikowane tematy. Warto również podkreślić, że zwalczanie nieśmiałości to proces, który należy podzielić na etapy – drastyczna zmiana wymaga czasu.