Jak odbierać wrażliwość?

Kiedy rozejrzymy się wokół siebie, zapewne znajdziemy osoby, które są wrażliwe. Warto też zadać sobie pytanie, jak należy to odbierać? Wrażliwość jest wadą czy zaletą?

Punkt widzenia

Niektórzy mogą powiedzieć, że wszystko zależy od sytuacji i na pewno jest to coś, z czym wypadałoby się zgodzić. Niemniej jednak spróbujmy dokładnie przyjrzeć się sprawie.

Zacznijmy od tego, że wrażliwość można kojarzyć z kruchością i słabością. Jest to zrozumiałe, ponieważ możemy mówić o niezwykle czułym układzie nerwowym. Z drugiej strony nie można zapomnieć (czy też po prostu trzeba wiedzieć), że wrażliwość oznacza bogate życie wewnętrzne. Ważne jest też to, że przy sprzyjających okolicznościach mamy do czynienia z wieloma możliwościami rozwoju. Krótko mówiąc, chodzi o uwolnienie kreatywności i naturalnego potencjału. Można także dodać, że jest to klucz do pełnego, radosnego życia.

O czym warto pamiętać przy wrażliwej osobie?

Istotne jest też to, że nie trzeba wiele, aby sprawić komuś przykrość. Co za tym idzie, dobrze wiedzieć, jak może zareagować osoba wrażliwa.

Trudno mówić o szczegółach, ale wypada wiedzieć, że wystarczy nadmiar emocji, myśli, doświadczeń czy relacji. W takich okolicznościach kluczowe jest wyciszanie emocji i ograniczenie bodźców. Warto również mieć na uwadze, że osoby wrażliwe możemy spotkać naprawdę często. Zresztą można zetknąć się z informacją, wedle której 20% osób jest wysoko wrażliwych. Być może nie wszyscy się z tym zgadzają, ale to w tym momencie nie jest najistotniejsze – najistotniejsze jest to, że delikatność układu nerwowego to nic niezwykłego.