Czy rozumiem siebie?

Zrozumienie siebie to zadanie, które zapewne wydaje się (dla wielu) stosunkowo proste, ale czy tak rzeczywiście jest? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak skomplikowani jesteśmy.

O co chodzi?

Warte podkreślenia jest również to, że zazwyczaj ludzie koncentrują się na podstawach. Przez podstawy należy rozumieć choćby talent czy preferencje. Podstawy są ważne, ale nie można zapomnieć o pozostałych sprawach. Krótko mówiąc, co możesz powiedzieć o swoich zachowaniach i myślach? Nie ulega wątpliwości, że jest to temat, o którym można opowiadać stosunkowo długo.

Co wiem o samoświadomości?

Tak dotarliśmy do roli, jaką odgrywa samoświadomość. Przechodząc od razu do konkretów, możemy mówić o spojrzeniu na rzeczywistość. Spojrzeniu, które uwzględnia siebie i innych. Musimy pamiętać o tym, że wpływamy na innych ludzi i inni ludzie wpływają na nas. Rzecz jasna liczy się także zrozumienie emocji i wewnętrznej narracji. Można powiedzieć, że to wszystko sprowadza się do walki o satysfakcjonujące życie.

Ponadto samoświadomość to nie jest coś, o czym powinno się pamiętać – to coś, co powinno się praktykować. Często mówi się o nauce przez całe życie i nie są to tylko słowa – tak przedstawiają się realia.

Potrzebujesz pomocy?

Jeżeli uważasz, że mowa o czymś, co sprawia spory problem, może pora skorzystać z profesjonalnego wsparcia? Korzystanie z profesjonalnego wsparcia nie jest niczym złym. Źle jest, gdy człowiek może skorzystać z pomocy, a tego nie robi.

Oczywiście można też próbować działać samodzielnie – świetnym przykładem jest szukanie nowych doświadczeń. Szukanie nowych doświadczeń to wyjście poza strefę komfortu i co za tym idzie, szansa nauki (może zdarzyć się wiele). Warte odnotowania jest też to, że wyjście poza strefę komfortu pozwala odkryć w sobie więcej pozytywnych cech.

Teksty na różne tematy znajdziesz także tutaj.