Co wiemy o emocjach?

Stosunkowo często można usłyszeć o tym, że kogoś poniosły emocje. Można też powiedzieć, że to coś zupełnie normalnego, ale warto zadać sobie pytanie, co wiemy o emocjach? Niewykluczone, że jest to temat, o którym nie wiemy zbyt wiele.

Zachowania instynktowne

Emocje można określić jako coś, co towarzyszy nam już od dawna. Wystarczy wziąć pod uwagę, że o emocjach możemy mówić już na poziomie zachowań instynktownych.

Na zachowania instynktowne wpływają konkretne ośrodki w mózgu, co jest różnicą w stosunku do odruchów. Być może niektórzy sądzą, że pewne znaczenie ma mózg, ale prawda przedstawia się inaczej – skomplikowanie mózgu nie ma znaczenia. Można również powiedzieć, że trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż emocje mamy na poziomie działania ośrodków popędowych. Dobrze też pamiętać o jednej prostej zależności – jeśli założymy, że systemy nerwowe są prostsze (przykładowo), to samo będzie można też mówić o emocjach. Gdyby komuś potrzeba było konkretów, nie pozostaje nic innego jak zastanowienie się nad przyjemnością i przykrością. Są to odczucia, które skłaniają do pożądania lub uniku. Zresztą wystarczy pomyśleć sobie o odczuwaniu bólu – jeżeli pojawi się ból, w przyszłości należy oczekiwać czegoś, co pozwoli unikania tej przykrości. Świetnym dowodem na to jest też choćby nie tak dawne losowanie baraży o awans do mistrzostw świata w piłce nożnej.

Warte odnotowania jest również to, że emocje możemy podzielić na pozytywne i negatywne. Pozytywne emocje wpływają na wzmacnianie zachowania, natomiast negatywne skutkują unikaniem danych okoliczności.