Brak pewności siebie

Brak pewności siebie to problem, o którym można usłyszeć dość często. Do tego jest to problem, który może nieść za sobą różne kłopoty.

Poszukiwanie przyczyny

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Co za tym idzie, warto zadać sobie pytanie, dlaczego nie jestem osobą pewną siebie?

Oczywiście nie ma jednej diagnozy – ten tekst należy traktować jak wskazówkę. Przechodząc już do sedna, znaczenie może mieć brak wiary w siebie. Rzecz jasna tak pojawia się pytanie, skąd wzięła się niska samoocena? Nie ma też co ukrywać, że to kolejny przykład tego, iż nie sposób odnieść się do czegoś konkretnego. Z drugiej strony wskazane jest zastanowienie się nad przeszłością – czy w przeszłości nie wydarzyło się coś złego, co utkwiło w pamięci? Bardzo łatwo się zaszufladkować. Dobrze również pamiętać o tym, że brak pewności siebie może wynikać z dużej wrażliwości. Niezwykle ważne jest też zrozumieć, dlaczego zachowuję się tak, a nie inaczej.

Pozbycie się kłopotu

Zdefiniowanie kłopotu jest istotne, ale na tym nie koniec – prędzej lub później trzeba zająć się znalezieniem rozwiązania. Znalezienie rozwiązania nie jest łatwe, ale to nie powinno zniechęcać, ponieważ chodzi o własne dobro.

Wypada też odnotować, że po raz kolejny można mówić o sytuacji, w przypadku której nie ma jednego wyjścia (konieczne jest szukanie czegoś właściwego). Weźmy sobie za przykład zrobienie bilansu, czyli spisanie sytuacji stresujących i tych, w których czuć swobodę. Do tego można jeszcze dodać dbanie o przeciwwagękiedy przypomni się coś złego, należy pomyśleć o czymś dobrym. Istotne jest też choćby pomyślenie o wyglądzie – wygląd to nie wszystko, ale można zrobić dobre lub złe wrażenie.

Pamiętaj także o tym, że wprowadzanie zmian to proces, który nie musi przebiegać bezproblemowo. Jeżeli coś ciągle dzieje się nie po myśli, są dwa wyjścia – trzeba poczekać na efekty lub coś zmienić.