Co możemy powiedzieć o aerofobii?

Czas wakacji/urlopu to zawsze piękny okres. Jedni z nas myślą o bliższych wyjazdach, natomiast inni o dalszych. W przypadku dalszego wyjazdu trzeba liczyć się, z tym że nie pozostanie nic innego jak lot samolotem. Samolot to niezwykle szybki środek transportu, aczkolwiek w pewnych sytuacjach możemy mówić o strachu. Strach przed lataniem to aerofobia – co wiemy na temat tego problemu?

Skomplikowana sprawa

Można powiedzieć, że mowa o czymś, co niektóre osoby może dziwić – śmierć w katastrofie lotniczej jest znacznie mniej prawdopodobna niż podczas wypadku samochodowego. Ponadto strach przed lataniem to nie jest coś, o czym mówi się rzadko – można usłyszeć, że strach przed lataniem odczuwa niemal co trzecia osoba.

Dobrze też zadać sobie pytanie, co powoduje, że ludzie obawiają się lotu? Skoro jest skutek, nie można zapomnieć o przyczynie (czy też przyczynach). Oczywiście nie sposób odnieść się do każdej osoby, ale spekulacje są jak najbardziej możliwe. Świetnym przykładem wydaje się choćby brak kontroli czy zdanie się na pilota. Warto także podkreślić obawę przed wysokością czy turbulencje. Pamiętajmy również o tym, że skutek aerofobii to nie tylko strach przed lataniem – możemy wymienić m.in. dygotanie, drżenie rąk, pocenie się czy dreszcze. Zdarzają się różne sytuacje – może zdarzyć się tak, że rezygnacja z lotu jest niemożliwa. Do tego nie można wykluczyć, że objawy pojawią się ze względu na myśli o locie.

Co robić?

Zastanawiasz się nad tym, jak należy postępować, aby pozbyć się aerofobii? Od razu odpowiadając, na pewno warto zastanowić się nad możliwym przebiegiem zdarzeń – takie podejście może pozwolić na zidentyfikowanie strachu. Ważne jest też przyznanie przed sobą, że lęk istnieje – oszukiwanie się to nie jest wyjście. Istotne jest też choćby postawienie na wiedzę – strach może wynikać z niewłaściwego rozumienia sytuacji. Nie można też zapomnieć o technikach relaksacyjnych. Wypada jednak dodać, że techniki relaksacyjne nigdy nie zastępują wizyt u psychologa (techniki relaksacyjne mogą okazać się dodatkową pomocą).