Charakterystyka i właściwości tuszu wodnego

Tusze wodne są niezwykle popularnym medium plastycznym. Wynika to z wielkiej uniwersalności ich zastosowań, atrakcyjnej ceny i łatwości aplikacji. Dobrej jakości tusze wodne nie wydzielają przykrego zapachu i są całkowicie nietoksyczne. Odznaczają się też dużą koncentracją pigmentu, dzięki czemu można je mocno rozcieńczać bez utraty intensywności koloru. W artykule omawiamy szczegółowo właściwości i typowe zastosowania tuszu wodnego.

Jeżeli chcesz swobodnie posługiwać się tuszem wodnym i świadomie wykorzystywać jego zalety, nie możesz go mylić z atramentem. To częsty błąd początkujących rysowników i amatorów kaligrafii.

Czy tusz i atrament to dwa różne produkty?

Zamienne stosowanie nazw atrament i tusz jest dość powszechnym zjawiskiem. Wynika ono z dużego podobieństwa obu mediów. Zarówno atramenty, jak i tusze mogą być przygotowywane na bazie wody. Ponadto mają podobne zastosowania. Jednak podobieństwo jest czysto powierzchowne.

Na czym polega różnica pomiędzy tuszem i atramentem, wyjaśnia specjalista z internetowego Sklepu Plastycznego 24: – Różnica jest subtelna, lecz bardzo istotna ze względu na właściwości obu substancji. Atrament powstaje w wyniku rozpuszczenia barwnika w wodzie. Natomiast tusz jest zawiesiną nierozpuszczalnego w wodzie pigmentu. Najważniejszym następstwem tej odmienności jest trwałość rysunków, obrazów i pisma odręcznego. Tusz, po całkowitym wyschnięciu, jest odporny na działanie wody. Z kolei wyschnięty barwnik z atramentu łatwo rozpuszcza się przy każdym kontakcie z wilgocią lub wodą. Przejawia się to w rozmazywaniu się atramentowego pisma i rysunków po zamoczeniu papieru, na którym zostały wykonane. To najprostszy test, aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z wodoodpornym tuszem czy z atramentem.

Czym charakteryzują się wodne tusze akrylowe?

Nierozpuszczalny w wodzie pigment w naturalny sposób opada na dno naczynia. Aby zapobiec temu zjawisku, konieczne jest użycie spoiwa. Współczesne tusze wodne, np. marki Renesans, produkowane są z użyciem żywic akrylowych, które pozwalają uzyskać jednolitość i homogeniczność roztworu. Pigment nie wytrąca się z zawiesiny, a tusz nie wymaga wstrząśnięcia przed użyciem.

Wartą podkreślenia właściwością produktów firmy Renesans jest wyjątkowo duża koncentracja pigmentu w tuszu. Dzięki temu możliwe jest nawet tak silne rozcieńczenie wodą, które pozwala uzyskać efekty zbliżone do malowania akwarelami. Pomimo rozcieńczania, tusz nie traci intensywności koloru i przyczepności do malowanej powierzchni.

Podstawowe zastosowania tuszu akrylowego

Dzięki dużej płynności tusze Renesans nadają się doskonale do aplikacji za pomocą aerografu, do pisania stalówką i do napełniania markerów. Można malować nimi przy użyciu pędzla, a nawet stosować w technice pouringu, czyli do malowania przez wylewanie tuszu na podłoże bezpośrednio z butelki.

Tusz akrylowy świetnie sprawdza się przy kaligrafii i rysunku piórkiem. Można go też używać z powodzeniem w rysunku technicznym oraz do różnego typu szablonów i pieczątek. Wykonane z jego użyciem prace mają większą trwałość od atramentowych – są nie tylko odporne na wilgoć, lecz także mniej podatne na blaknięcie pod wpływem światła słonecznego.