Z czego wynika konformizm?

Ludzie przyjmują różne postawy i jest to temat, w przypadku którego można debatować naprawdę długo. Weźmy sobie za przykład konformizm – z czego wynika?

O co chodzi?

Na początku trzeba jednak wyjaśnić, czego dotyczy sprawa – można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym konformizm to coś, co nie wszyscy rozumieją. Warte odnotowania jest też to, że brak zrozumienia nie oznacza braku problemu.

W ten sposób dochodzimy do sedna – konformizmem określa się bezkrytyczne przyjmowanie norm i wartości jako własnych. Istotne jest również to, że chodzi o różne obszary życia. Dość powiedzieć, że zmiana może dotyczyć zainteresowań, jak i sposobu wypowiedzi. Wypada także dodać, że mowa o działaniu mającym na celu spełnienie oczekiwań otoczenia.

Nie ma co ukrywać, że mamy do czynienia z negatywnym postrzeganiem w większości środowisk. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać o tym, że konformizm to nie jest coś, co dotyka tylko określone osoby. Krótko mówiąc, chodzi o coś, co dotyczy dosłownie wszystkich. Oczywiście nie można też zapomnieć o tym, że mamy znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi osobami (wystarczy wziąć pod uwagę podatność na presję otoczenia).

Istotne jest też to, że może wydawać się, iż mowa o czymś celowym. Pozory jednak czasem mylą i konformizm jest jednym z dowodów na to. Ciekawe jest też to, że mowa o czymś, na co wpływa wychowanie. Można też dodać wpływ wzorców wyniesionych z domu rodzinnego. Do tego trzeba uwzględnić, że możemy mówić o latach badań nad konformizmem.

Jeżeli interesujesz się portalami ogólnotematycznymi, koniecznie zajrzyj tutaj.