Wskazanie na związki między codziennym spożyciem napojów zawierających cukry a chorobami serca u kobiet

Powszechne używanie cukru jako dodatku słodzącego do napojów, konsumowanych na co dzień, może przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia chorób serca i udaru mózgu wśród kobiet.

Naukowcy w opublikowanych w Journal of American Heart Association badaniach wykazali, że kobiety pijące co najmniej jeden napój zawierający cukry dziennie, narażają się na 19% większe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, w porównaniu do tych, które rzadziej lub nigdy nie spożywają takich napojów. Badania te obejmowały różnego rodzaju napoje zawierające cukry – soki owocowe, drinki energetyczne i sportowe, typowe napoje bezalkoholowe (nie będące dietetycznymi), butelkowane wody z dodatkiem cukru, herbaty i kawy ze słodzikiem.

Badacze analizując dane dotyczące 106 178 kobiet przez okres dwudziestu lat, doszli do wniosku, że prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia różniło się w zależności od rodzaju konsumowanego napoju. Na przykład, u kobiet spożywających codziennie jeden lub więcej napojów zawierających soki owocowe ryzyko wystąpienia choroby serca zwiększało się aż o 42%. Podobnie, ryzyko wzrastało o 23% dla kobiet codziennie pijących napoje gazowane, w porównaniu do tych, które unikały takich napojów.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety spożywające co najmniej jeden napój zawierający cukry dziennie były o 26% bardziej narażone na konieczność przeprowadzenia procedur medycznych, jak angioplastyka, mająca na celu przywrócenie drożności tętnic. Dodatkowo, ryzyko udaru mózgu wzrastało u nich o 21%.

Cheryl Anderson z University of California San Diego, która prowadziła badanie, podkreśla, że cukry mogą na wiele sposobów wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Cukry powodują znaczący wzrost stężenia glukozy i insuliny we krwi, co może skutkować zwiększeniem apetytu i w rezultacie nadwagą – jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Anderson dodaje też, że nadmierne ilości cukru we krwi są związane ze stresem oksydacyjnym, stanami zapalnymi, opornością na insulinę, niezdrowym profilem lipidowym oraz cukrzycą typu 2 – wszystko to przyczynia się do zwężenia tętnic i ostatecznie do chorób serca.

Zgodnie z danymi American Heart Association, napoje zawierające cukry są głównym źródłem dodanych cukrów w diecie amerykańskiej. Typowa puszka napoju gazowanego o pojemności 12 uncji zawiera 130 kalorii i 8 łyżeczek (34g) cukru.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tych badań? Warto zacząć doceniać czystą wodę, mrożoną herbatę bez dodatku cukru oraz inne napoje, które nie zawierają cukru.

Badanie pod tytułem „Sugar-Sweetened Beverage Intake and Cardiovascular Disease Risk in the California Teachers Study” zostało opublikowane w Journal of American Heart Association.