Tematy na każdą okazję – są takie?

Przebywanie wśród nowo poznanych ludzi może skutkować niezręczną ciszą. Można też powiedzieć, że jest to cisza, którą za wszelką cenę chciałoby się przerwać (a to nie jest łatwe).

Uniwersalne tematy

Kiedy kogoś nie znamy, znalezienie ciekawych tematów nie jest łatwym zadaniem. Bardzo ważne jest też to, że musimy zdawać sobie sprawę z kontekstu i ludzkich ograniczeń. Musimy wiedzieć, że niektóre informacje dla jednych są zabawne, a dla innych neutralne czy przykre. Warto również pamiętać, że czasami może dojść do niezrozumienia – o nieporozumienie nietrudno. Istotne jest też to, że przy nieporozumieniu przyda się szersze wyjaśnienie (w ogóle najlepiej unikać nieporozumień).

Ważne jest też to, że możemy mówić o uniwersalnych tematach. Weźmy sobie za przykład rozmowę o pogodzie – co musiałoby się stać, aby taka rozmowa skończyła się jakimiś niemiłym akcentem? Raczej nie ma nic kontrowersyjnego. Niektórzy mogą za to powiedzieć, że należy poszukać ciekawszego tematu i nie sposób się z tym nie zgodzić. Wypada również zaznaczyć, że każde spotkanie z czegoś wynika – przypadkowe spotkanie dwóch osób oznacza, że dwie osoby znalazły się w tym samym miejscu. Krótko mówiąc, może warto porozmawiać o tym, co łączy? Do uniwersalnych tematów możemy też zaliczyć choćby wieści z okolicy – czasem w najbliższym otoczeniu dzieje się naprawdę wiele.

Na wymienionych rozwiązaniach zakończymy, choć znalazłyby się jeszcze jakieś opcje. Można też powiedzieć, że najważniejsze jest już w tekście – widać wyraźnie, że poszukiwanie uniwersalnego tematu jest jak najbardziej możliwe.

Sprawy dotyczące życia codziennego znajdziesz także w serwisie ImpOnline.