Potencjalne uzależnienie

Uzależnienie to temat, o którym raczej nie mówi się zbyt często, ale nie oznacza to tego, że problem nie istnieje. Można nawet powiedzieć, że jest wprost przeciwnie. Ważne jest też to, że uzależnienie może występować w różnych okolicznościach (zapewne nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę).

Trzeba uważać

Życie jest piękne, ale trzeba uważać na wiele różnego rodzaju przeszkód. Uzależnienie się od czegoś jest tego świetnym przykładem. Najbardziej popularnym przykładem jest pewnie uzależnienie od narkotyków lub hazardu. To zrozumiałe, aczkolwiek to tylko namiastka zagrożeń. Zresztą wystarczy sobie pomyśleć o alkoholu, papierosach, lekach czy jedzeniu – od tego wszystkiego można się uzależnić. Oczywiście to w dalszym ciągu nie koniec zagrożeń – o zagrożeniach można mówić bardzo długo.

Z czego wynika uzależnienie?

Zatrzymajmy się przy hazardzie – są sytuacje, w przypadku których o możliwym uzależnieniu mówi się stosunkowo często. Wydaje się też, że świetnym tego przykładem są gry hazardowe. Nikt nie mówi, że uzależnienie się jest niemożliwe, ale czy koncentrowanie się wyłącznie na najgorszym jest odpowiednim wyjściem? Na pewno jest to temat, nad którym warto się zastanowić. Hazard nie zniknie – to samo można też powiedzieć choćby o sprzedaży alkoholu czy papierosów.

Ponadto dobrze zadać sobie pytanie, co jest podstawą uzależnienia? Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że uzależnienie powstaje na skutek jakichś problemów. Nie sposób nawiązać do szczegółów, ale z pewnością możemy mówić o ryzykownych sytuacjach, błędach wychowawczych czy zaburzeniach. Pamiętajmy także o tym, że w przypadku uzależnienia mamy proces – wyróżnia się inkubację, inicjację, adaptację i degradację. Istotne jest też to, że uzależnienie to kłopot, którego nie da się wyleczyć siłą woli – należy poddać się detoksykacji i terapii.