Dlaczego warto jeść pomidory?

Niejednokrotnie możemy usłyszeć o tym, że warto jeść to, czy tamto. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym bardzo często zapominamy o szczegółach. Weźmy sobie za przykład pomidory – czy wiemy, dlaczego pomidory są ważne?

Wiele zalet

Przede wszystkim należy podkreślić, że zalety pomidorów to temat, o którym można powiedzieć wiele. Istotne jest też to, że właściwości możemy określić efektem naturalnego czerwonego barwnika. Dla niezorientowanych – chodzi o likopen. Likopen to najsilniejszy antyutleniacz z grupy karetonoidów. Warto również wiedzieć, że więcej tego antyutleniacza znajdziemy w przetworach niż świeżych pomidorach.

Ważne jest też to, że efekty można podzielić na właściwości lecznicze i wartości odżywcze.

Czas na konkrety

Skoro zalet jest wiele, trudno odnieść się do wszystkiego, także ten tekst nie będzie dokładnym przedstawienie rzeczywistości. Mówiąc najprostszym językiem, chodzi o zwrócenie uwagi na pewne sprawy.

Właściwości zdrowotne

Na pewno możemy mówić o zapobieganiu miażdżycy. Właściwości antymiażdżycowe to efekt kwasu, który nasila procesy utleniania kwasów tłuszczowych i odpowiada za hamowanie gromadzenia się trójglicerydów. Można też usłyszeć, że regularne jedzenie pomidorów przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty – i to o 34 procent. Wypada także odnotować, że są badania, które dowodzą, iż likopen przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Niezwykle istotne jest też to, że pomidory pozwalają poprawić odporność. Warto też zadać sobie pytanie, czy wiemy, że 180 g pomidora to połowa dziennego zapotrzebowania witaminy C? Z drugiej strony możliwe są straty – nie wolno łączyć pomidorów z surowymi ogórkami, które niszczą tę witaminę. Należy również zdać sobie sprawę z tego, że pomidory korzystnie wpływają na układ nerwowy. Krótko mówiąc, chodzi o działanie bromu. Ostatnia zaleta to właściwości upiększające.

Wymienione zalety robią wrażenie, prawda? Ponadto musimy pamiętać o tym, że to cały czas nie wszystko.

Wartości odżywcze

Dobrze jeszcze zatrzymać się przy wartościach odżywczych – pomidory pomagają w walce z nadwagą, a walka z nadwagą to problem, który można określić stosunkowo częstym. Waga średniego pomidora to 180 g. Niektórzy mogą powiedzieć, że dużo, ale to około 32 kcal. Dodatkowo pomidory mają sporo wody, co przekłada się na doskonałe gaszenie pragnienia. Do tego trzeba uwzględnić, że pomidory mają różne witaminy.