Madagaskar mógł być polską kolonią?

Historia Polski to temat, który teoretycznie nie powinien zaskakiwać, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Ponadto można odnieść wrażenie, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowana jest historia naszego kraju.

Wylot na Madagaskar

Wiele osób decyduje się na wycieczki zagraniczne. Nie ma w tym nic dziwnego, choć trzeba przyznać, że Polska jest piękna. Można też powiedzieć, że duże znaczenie mają możliwości finansowe.

Weźmy sobie pod uwagę Madagaskarwyspa ta znajduje się u brzegów Afryki i co równie ważne, jest jedną z największych wysp na świecie. Nie ma też co ukrywać, że jest to miejsce, które należy określić niezwykle popularnym. Z drugiej strony mowa o terenie, który mógł stać się polską kolonią! Być może brzmi to nieprawdopodobnie, ale kwestię wiary zostawmy – tak przedstawiają się fakty.

Co się działo?

Dobrze też zatrzymać się przy szczegółach – Liga Morska i Kolonialna domagała się zamorskich kolonii (chodzi o lata 30. XX wieku). Możemy mówić choćby o koloniach, które gwarantują tanie surowce i siłę roboczą. Można również dodać, że znaczenie miało też koncentrowanie się na rozlokowywaniu mniejszości żydowskiej. Jak łatwo zauważyć, wymagań nie brakowało. Ważne jest też to, że wszystko odbywało się przy poparciu polskiego rządu.

Sytuacja przedstawiała się tak, że najbardziej prawdopodobne było odkupienie od Francji Madagaskaru. Co więcej, Francuzi wyrazili wstępną zgodę! Mieli jednak jeden warunek – chcieli, żeby na Madagaskar trafiali Żydzi z różnych rejonów Europy. Jak się można domyślić, ostatecznie nie doszło do porozumienia i Madagaskar pozostał francuski.