Koncept terapii oczyszczającej jelita autorstwa Nadieżdy Siemionowej: przegląd, mechanizm działania i rezultaty

Według Nadieżdy Siemionowej nasze układy trawienne są pełne różnorodnych pasożytów, które mogą wywoływać dolegliwości żołądkowe, przyczyniać się do nadwagi oraz powodować inne, bardziej kompleksowe problemy zdrowotne. Siemionowa, która jest autorką głośnej publikacji i twórczynią Szkoły Zdrowia w rosyjskim Soczi, zaproponowała terapię oczyszczającą jako sposób na pozbycie się tych niechcianych gości, umożliwiając jednocześnie odchudzanie i odmłodzenie.

Zainteresowanie metodą Siemionowej wzrosło po publikacji jej bestsellera w Rosji, który w 2007 roku trafił również na polski rynek. Książka zatytułowana „Szkoła Zdrowia – uwolnij się od pasożytów i żyj bez nich” to pełne studium autorstwa Siemionowej, członkini Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych, terapeutki i założycielki centrum „Szkoła Zdrowia” w Soczi nad Morzem Czarnym. W książce omawia problem zanieczyszczeń jelit człowieka, ich wpływu na zdrowie, oraz prezentuje strategie pozbycia się tych nieproszonych lokatorów.

Nadieżda Siemionowa jest przekonana, że pasożyty zamieszkujące nasze jelita są głównymi sprawcami wielu problemów zdrowotnych, które dotykają ogromną część społeczeństwa. Zaparcia, wzdęcia, ból brzucha, problemy z przyswajaniem składników odżywczych i wynikające z tego niedobory, otyłość, a także zaburzenia funkcjonowania nerek, wątroby i trzustki mogą być konsekwencją bogatego „życia wewnętrznego” człowieka i zapchania jelit przez produkty przemiany materii pasożytów. Sugeruje również, że pozbycie się pasożytów może poprawić ogólne samopoczucie, pomóc schudnąć, poprawić kondycję fizyczną i nawet wprowadzić pozytywne zmiany w wyglądzie. Proponuje stosowanie naturalnych produktów żywnościowych do oczyszczania jelit bez użycia farmaceutyków. Ta metoda nie jest jednak oparta na badaniach naukowych i dlatego należy do medycyny naturalnej/alternatywnej.

Terapia Siemionowej polega na picia trzy razy dziennie domowej mikstury owocowo-warzywnej mającej na celu oczyszczenie organizmu z pasożytów i toksyn produkowanych przez nich. Kuracja powinna trwać co najmniej miesiąc, a wszystkie składniki użyte do przygotowania napoju powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Napój spożywa się zawsze przed posiłkami, a każdego dnia powinno się przygotować nową porcję.

Receptura na miksturę Siemionowej:

Składniki:
500 g buraków
500 g marchwi
garść suszonych moreli
garść rodzynek
1 łyżka miodu

Sposób przygotowania:
Dokładnie umyte warzywa obieramy i kroimy w drobne kawałki. Następnie zalewamy je wrzątkiem tak, aby całkowicie pokryć warzywa. Morele i rodzynki myjemy pod bieżącą wodą i dodajemy do warzyw. Całość doprowadzamy do wrzenia, po czym zdejmujemy z ognia i odstawiamy do ostygnięcia. Na koniec dodajemy miód, mieszamy i odstawiamy na około 12 godzin. Po przecedzeniu dzielimy na trzy porcje, które pijemy przed każdym głównym posiłkiem.