Co wynaleźli Polacy?

Nie ulega wątpliwości, że bardzo często możemy słyszeć o różnego rodzaju wynalazkach. Nie ma w tym zresztą nic zaskakującego, ponieważ wiele wynalazków ma ogromny wpływ na nasze życie. Niemniej jednak trzeba przyznać, że o niektórych faktach się zapomina.

Działania Polaków

Najlepszym dowodem na to jest odpowiedź na pytanie, za jakie wynalazki odpowiadają Polacy? Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym to pytanie może sprawiać spore problemy. Nie ma też co ukrywać, że Polaków możemy określić narodem przedsiębiorczym i upartym. Z drugiej strony wypada pamiętać, że to nie wszystko – nie można zapominać o aktywności umysłowej.

Przechodząc już do konkretów, wśród polskich odkryć znajdziemy choćby kamizelkę kuloodporną. Trudno powiedzieć, jak wiele razy taka kamizelka pomogła, ale jedno nie ulega wątpliwości – można mówić o niezwykle ważnym odkryciu. Za wynalezienie kamizelki kuloodpornej odpowiadają Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń. Co ciekawe, Żegleń był duchownym. Wśród polskich wynalazków mamy też np. samochód osobowy. Za wynalezienie samochodu osobowego odpowiadał Józef Bożek. Warte podkreślenia jest również to, że Bożkowi bardzo długo przypisywano czeską narodowość. Wypada też zatrzymać się przy sytuacji finansowej Bożka – odkrywca samochodu osobowego żył w ubóstwie! Ważne jest też to, że ubóstwo nie wynikało z braku popularności – można powiedzieć, że popularność nie przełożyła się na sytuację materialną. Zostając jeszcze przy samochodach, za wycieraczki również odpowiada Polak! Niektórzy mogą stwierdzić, że wynalezienie wycieraczek samochodowych to nic szczególnego, ale takie myślenie jest złe – wynalazek to wynalazek.

Polskich wynalazków można wymienić więcej, ale poprzestaniemy na tym, co znalazło się w tekście.