Co można powiedzieć o zazdrości?

Zazdrość to uczucie, które należy określić znanym od zawsze. Można więc powiedzieć, że jest to coś, nad czym nie ma sensu się zastanawiać, ale nic podobnego – co wiemy na temat zazdrości?

Spory wpływ

Na pewno należy zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o silnej emocji. Bardzo ważne jest też to, że chodzi o emocję, która może doprowadzić do przeróżnych odczuć – zaniepokojenie, smutek, złość, zawiść czy depresja – możliwości nie brakuje. Warto również mieć na uwadze, że zazdrość to jedna z najbardziej destrukcyjnych emocji. Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że emocja ta potrafi zniszczyć motywację, marzenia, entuzjazm i radość. Można też dodać, że zazdrość może oznaczać chęć bycia kimś innym, a najważniejsze to być sobą.

Czego może dotyczyć zazdrość?

Istotne jest także to, że zazdrość wiąże się z przeróżnymi sytuacjami. Najbardziej popularnym przykładem są chyba pieniądze. Pieniądze nie gwarantują szczęścia, ale na pewno są niezwykle pomocne w życiu. Zazdrość może też mieć związek choćby z atrakcyjnością fizyczną, wagą czy sukcesem zawodowym. Choć trzeba również przyznać, że sukces zawodowy i pieniądze to obszary, które się ze sobą wiążą. Ważne jest też to, że zazdrość może dotyczyć obcych ludzi (świetnym przykładem są telewizyjne gwiazdy), jak i znajomych.

Zazdrość a rozwój?

Jak już była mowa, z zazdrością wiąże się wiele nieprzyjemności. Niemniej jednak wypada też odnotować, że zazdrość pozwala nam się rozwijaćtak wynika z psychologicznego punktu widzenia. Mówiąc najprostszym językiem, zazdrość motywuje do podejmowania działań, dzięki którym będzie można osiągnąć jakiś konkretny cel. Oczywiście nikt nie mówi jednak, że osiągnięcie celu jest łatwe. Zresztą wystarczy powiedzieć, że zazdrość wpływa na pobudzenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie bólu fizycznego.

Można także dodać, że zazdrość jest dobra, ale tylko wtedy, gdy możemy mówić o zachowaniu umiaru.