Co możemy powiedzieć o empatii?

Masz problem z budowaniem relacji? Jeżeli uważasz, że każda relacja jest niewiele warta, może problem tkwi w braku empatii? Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że empatia jest bardzo ważna.

Czym jest empatia?

Zacznijmy jednak od zdefiniowania empatii – empatia to temat dość znany, ale czy wszyscy wiedzą, o czym mowa? Od razu wyjaśniając, empatią określa się rozpoznawanie i współodczuwania stanów psychicznych innych. Ewentualny brak empatii to ogromna przeszkoda w utrzymaniu harmonijnych relacji. Wypada także odnotować, że chodzi o relacje z innymi i ze sobą (być może wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy). Jesteśmy różni, ale niezrozumienie innych wskazuje na to, że najprawdopodobniej możemy mówić o problemach ze zrozumieniem siebie.

Podział empatii

Warto również mieć na uwadze, że empatia dzieli się na emocjonalną i poznawczą. Emocjonalna ma związek z odczuwaniem emocji innych. Można też dodać, że chodzi o takie emocje takie jak strach, ból, gniew czy złość. Empatia poznawcza to z kolei zdolność przejęcia sposobu myślenia drugiej osoby. Ważne jest też to, że ta zdolność wiąże się ze zmianą podejścia do sytuacji – przejmuje się punkt widzenia innej osoby.

Brakuje mi empatii – czy mogę to zmienić?

Jak sądzisz, czy empatia to coś, czego można się nauczyć? Zapewne jest to pytanie, w przypadku którego pojawiają się różne odpowiedzi. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że wszyscy mają jakieś swoje racje – jesteśmy różni, ale dla każdego z nas empatia jest umiejętnością. Skoro mowa o umiejętności, można myśleć o nauce.

Szczegóły takiej nauki sobie zostawmy – trudno mówić, że jakieś podejście na pewno zagwarantuje sukces. Ponadto dużo zależy od nas samych – wystarczy powiedzieć, że empatię może wyzwolić jakaś okoliczność.