Otyłość: niepokojące zjawisko XXI wieku i skuteczne metody jej zwalczania

Znakomite badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie GACA SYSTEM ujawniają, że otyłość jest już pandemią. W Polsce prawie 51% populacji boryka się z problemem nadwagi. Interesujące jest to, że zgodnie z tymi badaniami, aż 34,2% Polaków jest przekonanych, że mogą samodzielnie walczyć z tą chorobą.

Otyłość, często określana jako epidemia naszych czasów, w ostatnich dwudziestu latach potroiła swoje występowanie. Obecnie, w większości krajów, od 30 do 80 procent populacji dorosłej cierpi na nadwagę. Wielu społecznościom na całym świecie ten problem dotyka w różnym stopniu, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Niemniej jednak, w prawie wszystkich regionach Europy obserwuje się wzrost liczby osób otyłych.

Nieubłagane statystyki wskazują, że nadmiar kilogramów stanowi problem dla 61% mężczyzn i 42% kobiet w Polsce, co łącznie daje 51% całej populacji naszego kraju. Wydaje się więc niezwykle istotne nie tylko rozmawianie o przyczynach, prewencji i metodach leczenia tej choroby, ale przede wszystkim ciągłe podkreślanie, czym ona jest, jak możemy się narażać na jej rozwój oraz jakie są jej skutki. Jak mówi Konrad Gaca, trener i ekspert ds. żywienia, otyłość to choroba cywilizacyjna i musimy być tego świadomi.

Przyczyny otyłości są zróżnicowane, choć często są powiązane z koncepcją tzw. „otoczenia sprzyjającego otyłości”, które obejmuje czynniki takie jak polityka gospodarcza, struktura społeczeństwa, rozwój społeczno-ekonomiczny (większa liczba osób mieszkających w mniejszych miejscowościach i miastach, korzystających z samochodów, prowadzących siedzący tryb życia zarówno w pracy jak i w domu, konsumujących wysoko przetworzoną żywność itp.). Inne potencjalne przyczyny otyłości to długotrwały stres, niewłaściwe odżywianie, zaburzenia psychologiczne oraz problemy genetyczne czy biologiczne.