Najzdrowsza pozycja do snu według badań naukowych

Bez wątpienia, każdy z nas posiada swoją ulubioną pozycję do snu, która umożliwia nam łatwe zasypianie. Niestety, taka przyjemność nie zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że problemy zdrowotne mogą się pogarszać w nocy, jeśli śpimy w niewłaściwej pozycji. Przecież spędzamy jedną trzecią naszego życia w łóżku! Zobaczmy więc, które pozycje do snu są najzdrowsze.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez norweskich naukowców w 2017 roku na temat nawyków sypialnianych u osób w różnym wieku, wynikało, że uczestnicy badania spędzali 54% czasu snu śpiąc na boku, 37,5% na plecach i tylko 7,3% na brzuchu. Wyniki wykazały także, że młodsze osoby częściej zmieniają pozycje snu w ciągu nocy, podczas gdy starsi ludzie mają spokojniejszy sen, głównie na boku. Dlaczego więc spanie na boku jest tak powszechne?

Spanie na boku

Badania przeprowadzone przez amerykańską fundację Sleep Foundation wykazały, że aż 60% dorosłych osób preferuje sen w pozycji bocznej, zwłaszcza mężczyźni. Nocne przemieszczanie się jest charakterystyczne dla dzieci, jednak z wiekiem kręgosłup staje się sztywniejszy i podświadomie unikamy jego nadmiernego poruszania podczas snu. Takie zachowanie może wynikać z instynktu samozachowawczego, ponieważ spanie na boku jest bardzo korzystne dla naszego organizmu.

Gdy odpowiednio dobrana poduszka wypełnia przestrzeń pod szyją, nie podnosząc przy tym głowy powyżej poziomu łóżka, sen na boku umożliwia utrzymanie kręgosłupa w linii prostej. To przekłada się na mniejszą ilość dolegliwości bólowych pleców i szyi po przebudzeniu.

Mimo to, spanie na boku ma swoje minusy. Jest niewskazane dla osób borykających się z kontuzjami czy bólami barków, na przykład spowodowanymi reumatyzmem. Ponadto, wtulanie twarzy w poduszkę podczas snu prowadzi do powstawania zmarszczek wokół oczu, ust oraz na dekolcie. Dodatkowo, długotrwałe leżenie na jednym boku głowy może pogłębiać dolegliwości bólowe i ograniczać ruchomość szczęki.