Jak powstają przebarwienia na skórze? Jak się ich pozbyć?

Urocze piegi to tylko jedna z form przebarwień na twarzy i ciele. Ciemniejsze punkty na skórze mogą przyjmować formę nie tylko pojedynczych kropek, ale także nieestetycznych plam. W wyniku czego powstają przebarwienia? Co zrobić, żeby się ich pozbyć? Jaka pielęgnacja uchroni nas przed ich wystąpieniem w przyszłości? Podpowiadamy.

Czym są przebarwienia i jakie są przyczyny ich powstawania?

Przebarwienia to zmiany kolorytu widoczne na skórze w postaci plam różnych wielkości i o nieregularnym kształcie. Można rozpoznać je na pierwszy rzut oka, ponieważ mają ciemnobrązowy kolor i jest on zwykle o kilka tonów ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry. Do przebarwień zalicza się jednak nie tylko brązowe plamy, ale również piegi.

Przebarwienia na skórze mogą powstawać z wielu przyczyn i w różnych okresach życia. Najczęściej jednak dotykają kobiet po 40 roku życia ze względu na ścisły związek występowania przebarwień z funkcjonowaniem hormonów. Za barwę ludzkiej skóry, włosów i oczu odpowiada melanina – barwnik gromadzący się w najgłębszej warstwie naskórka – i melanocyty. Ich produkcję aktywuje promieniowanie ultrafioletowe, czyli m.in. światło słoneczne.

Gdzie mogą powstawać przebarwienia?

Umiejscowienie przebarwień bardzo dużo mówi o przyczynie ich powstania. Zmiany hormonalne występują najczęściej na czole, policzkach oraz wokół ust. Z przebarwieniami można jednak również spotkać się w innych miejscach. Genetycznie warunkowane piegi bardzo często pojawiają się na ramionach, dekolcie, ramionach czy karku. 

Mogą wystąpić w każdym rejonie skóry, który poddaje się ekspozycji na słońce. Plamy spowodowane nadużywaniem kąpieli słonecznych przyczyniają się także do np. powstawania zmian starczych na dłoniach. Przebarwienia, za które odpowiadają stany zapalne, mogą zaś wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, które wcześniej dotknięte zostało tym procesem.

Jakie rodzaje przebarwień skóry wyróżniamy?

Przebarwienia można podzielić na cztery kategorie. Pierwszą z nich będą piegi. W tym przypadku skóra twarzy oraz ciała pokryta piegami, czyli drobnymi przebarwieniami, których kolor pogłębia słońce, warunkowana jest genetycznie. Najczęściej występuje u osób o jasnej karnacji i z włosami w kolorze blond lub rudym. Z kolei plamy soczewicowate to nieregularne w kształcie, płaskie lub lekko wypukłe plamy o żółtobrunatnym lub brązowym odcieniu.

Ostuda, inaczej melasma to nieregularne, brązowe przebarwienia na twarzy, koncentrujące się przede wszystkim na czole, policzkach i nad górną wargą. Ostuda najczęściej dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Jest formą zmian hormonalnych. Ostatnią kategorią są przebarwienia pozapalne. Pojawiają się w miejscu po stanie zapalnym jak chociażby trądziku, urazie, atopowym zapaleniu skóry, reakcji alergicznej.

Jakie kosmetyki stosować na przebarwienia na skórze?

Z niektórymi przebarwieniami nie jesteśmy w stanie stoczyć równej walki, jednak istnieją kosmetyki, które potrafią złagodzić widoczność tych nieprzyjaciół. Przykładowo serum z witaminą C dzięki swojemu naturalnemu składowi rozjaśnia przebarwienia i pomaga je lekko wygoić. Świetnie sprawdzi się w przypadku plam po trądziku, gdyż wtedy skóra jest w stanie sama dobrze się zregenerować.

Do domowych sposobów można również zaliczyć rozjaśniający tonik z cytryny czy maseczkę z sody oczyszczonej. Szczególnie ta druga pozwala na dogłębne oczyszczenie, dlatego dobrze sprawdzi się w przypadku nawracających stanów zapalnych oraz wyprysków. Maseczka z ogórka doda odżywienia i mocno nawilży przesuszony naskórek.