Dokonujesz segregacji ręczników papierowych niepoprawnie? Dlaczego to jest istotne?

Dbamy o środowisko naturalne, między innymi poprzez segregację odpadów, co pomaga zredukować ilość śmieci trafiających na wysypiska. Większość z nas zużywa na co dzień ręczniki papierowe, ale niewiele osób wie, do którego pojemnika powinniśmy je wyrzucać po użyciu.

Nie ma wątpliwości, że coraz więcej osób przykłada wagę do segregacji odpadów. Mimo, że kwestia prawidłowego wyrzucania butelek szklanych czy obierek od warzyw jest dla większości oczywista, to zdecydowanie większym wyzwaniem okazuje się być odpowiedzi na pytanie: do jakiego pojemnika powinniśmy wrzucać używane ręczniki papierowe?

Zrozumienie znaczenia recyklingu dla ochrony środowiska jest kluczowe. Poprzez recykling papieru możemy oszczędzić drewno i inne surowce naturalne konieczne do produkcji nowych arkuszy papieru. Odpowiednia segregacja innych odpadów pomaga z kolei ograniczyć ilość materiałów trafiających na wysypiska.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niepoprawnie posegregowane ręczniki papierowe mogą generować więcej problemów niż korzyści. Mogą być one zanieczyszczone jedzeniem, tłuszczem, chemikaliami i innymi substancjami, które mogą skazić całą partię papieru przeznaczonego do recyklingu. W efekcie cała partia może zostać odrzucona i wylądować na wysypisku zamiast wrócić do obiegu jako nowy produkt. A więc gdzie powinniśmy wyrzucać używane ręczniki papierowe?

Ręczniki papierowe, które są nieodzownym elementem każdej kuchni, pomagając nam utrzymać porządek, gotować i szybko sprzątać po niespodziewanych wypadkach, powinny być wyrzucane do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

W niebieskich pojemnikach oznaczonych słowem „papier” powinniśmy wrzucać gazety, stare książki i zeszyty, katalogi, ulotki, papier biurowy, kartony, papierowe torby oraz tekturę. Pamiętajmy jednak, że przed wrzuceniem kartonów do pojemnika powinniśmy usunąć z nich taśmę klejącą i lakierowane etykiety.