Czy w życiu konieczny jest częsty kompromis?

Na temat życia można powiedzieć wiele, ale w tym momencie skupimy się tylko na jednym obszarze – szukaniu kompromisu. Czy nie jest tak, że kompromis jest tym, z czym mimowolnie mamy do czynienia?

Czy na pewno to tylko moje życie?

Niektórzy mogą stwierdzić, że każda osoba ma wpływ na własne życie, ale takie przedstawianie rzeczywistości jest niczym innym jak błędem. Błąd ten można zaobserwować już w dzieciństwie – co by było, gdyby zabrakło rodziców? Oczywiście są różne przypadki, ale jedno jest pewne – zawsze jest zależność od kogoś. Weźmy sobie też za przykład szkołę – nie brakuje dzieci negatywnie nastawionych do nauki. Można też przypuszczać, że niektóre dzieci najchętniej zrezygnowałyby z nauczania. Z drugiej strony rezygnacja jest przez długi czas niemożliwa, ponieważ do pełnoletności mamy obowiązek nauki. Co ciekawe, nie oznacza to tego, że chodzenie do szkoły jest konieczne – po prostu wymaga się kształcenia.

Skupmy się teraz na sytuacji, w której kończy się 18 lat. Można powiedzieć, że jest to nic innego jak oficjalne rozpoczęcie dorosłego życia – czy ma się to jakoś do kompromisu? Czy możemy mówić o jakichś różnicach? Każda osoba ma prawo do własnej opinii, ale trudno nie odnieść wrażenia, że pewne fakty są niezmienne. Jeżeli cały czas mieszka się z rodzicami, w dalszym ciągu niektóre zachowania zwyczajnie nie pasują. Gdyby wyprowadzka miała miejsce, należy liczyć się choćby z sąsiadami. Można też spojrzeć na to wszystko pod kątem ciszy nocnej – w niektórych okolicznościach można spodziewać się przykrych konsekwencji. Ponadto nie zapominajmy o potencjalnym stworzeniu związku – związek może skutkować ślubem czy dziećmi. Kiedy pojawi się dziecko, mamy do czynienia z nieustannym kompromisem i prawdopodobnie refleksją – chodzi rzecz jasna o wydarzenia z dzieciństwa.

Dobrze też pamiętać o sytuacjach, które są przypadkowe. Powiedzmy, że czekasz na pociąg i mnóstwo ludzi tłoczy się w korytarzu – takie podejście może irytować, ale czy da się to jakoś zmienić?

Życie nieustannie wymaga od nas kompromisu – nie każdej osobie może się to podobać, ale tak jest i trzeba to uwzględniać.