Czy o słońcu wiemy wiele?

Słońce to coś, z czym mamy do czynienia nieustannie. Słońce może pojawić się nawet w zimowy dzień. Niemniej jednak można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym mowa o czymś, co ma pewne tajemnice.

Co wiemy?

Co za tym idzie, warto zastanowić się nad swoją wiedzą – nie można wykluczyć, że wyciągnięte wnioski będą dość zaskakujące. Ponadto mowa o temacie, w przypadku którego jest wiele istotnych spraw.

Weźmy sobie odpowiedź na pytanie, jakie rozmiary ma słońce? Można przypuszczać, że jest to pytanie, które wzbudza wiele wątpliwości. Przechodząc od razu do faktów, słońce ma średnicę 109 razy przekraczającą średnicę ziemi. Wypada też dodać, że możemy mówić o objętości, która milion razy przekracza objętość ziemi. Warto również pamiętać o tym, że żółte światło pochodzi z fotosfery, czyli warstwy atmosferycznej mającej grubość około 500 km.

Nie ma też co ukrywać, że latem wielokrotnie zdarza nam się narzekać na upały. Z drugiej strony na powierzchni słońca mamy 5 500°C. Do tego we wnętrzu słońca jest 15 000 00°C. Trudno sobie to wyobrazić, prawda? Skoro już jesteśmy we wnętrzu, pora skoncentrować się na energii słonecznej. Dokładnie mówiąc, na każdy metr kwadratowy ziemi dociera 164 WAT energii – w ciągu doby.

Warto jeszcze zatrzymać się przy aktywności słonecznej – mowa o gwieździe, która jest potężna i niestabilna. Fakt ten przekłada się na to, iż czasem mamy do czynienia z rozbłyskami słonecznymi, czyli nagłym uwolnieniem się energii. Zjawisko to jest niebezpieczne, gdyż może dojść do uszkodzenia satelitów.

Widać wyraźnie, że słońcem wiąże się wiele ciekawych i chyba mało znanych informacji. Do tego ten tekst jest tylko niewielką częścią tego, o czym można rozmawiać.