Czy herbata jest zdrowa?

Herbata to z pewnością jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Aczkolwiek warto zadać sobie pytanie, czy jest to napój zdrowy? Popularność nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem.

Herbata odwadnia organizm?!

Można zetknąć się z opinią, wedle której herbata odwadnia organizm. Nie ma co ukrywać, że taka opinia może wywołać niepokój – w końcu chodzi o nawadnianie organizmu. Właściwe nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie! Zresztą wystarczy powiedzieć, że woda to mniej więcej 70% ciała dorosłego człowieka. Do tego nie można zapomnieć o tym, że woda ma wpływ na niemal wszystkie procesy zachodzące w organizmie.

Niemniej wróćmy do początku – herbata nie odwadnia organizmu. Wypada jeszcze dodać, że fałszywa informacja może mieć związek z kofeiną. Dla niezorientowanych – kofeina zapewnia właściwości pobudzające i działanie moczopędne. Nie można jednak zapomnieć o tym, że liczy się też to, z jaką ilością kofeiny mamy do czynienia.

W herbacie nie ma wiele kofeiny i co za tym idzie, wpływ na organizm jest niewielki.

Właściwości herbaty

Dobrze również spojrzeć pod kątem właściwości – herbata to napój, w przypadku którego słyszy się o działaniach prozdrowotnych. Można też powiedzieć (choć to pewnie niektórych nie przekona), że mowa o napoju, który gwarantuje ogólny pozytywny wpływ na organizm. Ważne jest też to, że są badania, także to nie to tak, iż ktoś mówi o jakichś wnioskach. Badania, z których wynika, że możemy mówić choćby o działaniu przeciwzapalnym, poprawie pamięci czy zapobieganiu rozwojowi nowotworów.