Co możemy powiedzieć na temat okresu dojrzewania?

Niejednokrotnie można usłyszeć o tym, że jakieś dziecko znajduje się w okresie dojrzewania. Takie stwierdzenie jest absolutnie zrozumiałe, aczkolwiek warto zadać sobie jedno pytanie – co można powiedzieć na temat tego okresu?

O co chodzi?

Wydaje się, że niektórzy mogą mówić o okresie, podczas którego dzieci sprawiają spore kłopoty wychowawcze. Tego typu opinia to duże uogólnienie – warto przyjrzeć się szczegółom. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że z okresem dojrzewania wiąże się sporo zmian – możemy wyróżnić zmiany dotyczące budowy, wyglądu, psychiki, postaw wobec płci i roli społecznej. Kiedy to się wszystko podsumuje, ewentualne problemy nie powinny dziwić. Skoro już przy tym jesteśmy, warto wiedzieć, że kłopoty można podzielić na medyczne i psychospołeczne.

Oczywiście trudno odnieść się do wszystkiego, także skupimy się na kilku przykładach – chodzi o nakreślenie tego, czego należy się spodziewać. Jednym z problemów medycznych jest np. gwałtowny wzrost – gwałtowny wzrost przyczynia się do osłabienia układu odpornościowego. Dobrze też wziąć pod uwagę depresję – choroba ta wywołuje dużo emocji. Ponadto wydaje się, że wiele osób nie rozumie tego, z czym zmagają się osoby chore. Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że świadomość społeczna jest na coraz lepszym poziomie. Choć trzeba zadać sobie pytanie, czy to nie jest skutek tego, że coraz więcej osób cierpi na depresję? Wracając do tematu, okres dojrzewania może nie kojarzyć się z depresją, ale jest zupełnie inaczej. Do problemów psychospołecznych zalicza się choćby potrzeba akceptacji w grupie rówieśniczej – taka potrzeba może wiązać się z zainteresowaniem używkami.