Czym jest podświadomość?

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, czym jest podświadomość? Takie pytanie może wydawać się banalne, ale prawda przedstawia się inaczej. Wystarczy powiedzieć, że bardzo prawdopodobne, iż nie istnieje uniwersalna definicja.

Czas się spokojnie zastanowić

Mając to na uwadze, nie pozostaje nic innego jak spokojne przemyślenia – jak możemy określić świadomość? Świadomością określa się wiedzę o bodźcach zewnętrznych i wewnętrznych. Warte podkreślenia jest również to, że świadomość pozwala reagować – chodzi oczywiście o wspomniane bodźce.

Mowa o tym nie bez przyczyny – podświadomość może kojarzyć się z przeciwieństwem świadomości. Takie skojarzenie jak najbardziej można zrozumieć. Zresztą najlepiej będzie, jeśli zatrzymamy się przy przykładzie. Niech za przykład posłuży wspomniana nie tak dawno nauka gotowania – mamy składniki, przepis i czas skupić się na działaniu. Jeżeli nawet coś pójdzie nie tak, nic wielkiego się nie stanie. Z drugiej strony podświadomość może sugerować dużą odpowiedzialność. Co więcej, może okazać się to paraliżujące – wystarczy wziąć pod uwagę choćby potencjalne zatrucie.

Brak obiektywności

Warto również pamiętać o tym, że podświadomość nie jest obiektywna. Niemniej nie można powiedzieć, że podświadomość wiąże się wyłącznie z kłamstwami. Sytuacja jest prosta – do podświadomości mogą trafić różne wiadomości.

Walka z natrętnymi myślami jest trudna, aczkolwiek fakt ten nie powinien zniechęcać – podświadomość ma ogromny wpływ na życie, a życie jest tylko jedno.

Dotarcie do podświadomości

Na koniec najważniejsze, czyli praca nad podświadomością. Taka praca może wydawać się niejasna, wszak mowa o części umysłu, z której człowiek nie zdaje sobie sprawy. Wątpliwości można zrozumieć, ale z faktami się nie dyskutuje – wpłynięcie na podświadomość jest jak najbardziej możliwe. Popularnym przykładem jest afirmacja – przez afirmację należy rozumieć wielokrotne powtarzanie określonej treści. Takie podejście pozwala dotrzeć do podświadomości. Oczywiście nie sposób powiedzieć, jak długo należy się powtarzać. Ponadto można usłyszeć o tym, że afirmacja szkodzi, zamiast pomóc. Krótko mówiąc, sytuacja jest skomplikowana.